Inżynier pod społeczną lupą

W ramach akcji gazety.pl- Tydzień z pracą dla inżyniera, dziś rano pojawił się na jej łamach wywiad z Ewą Kluczek-Woźniak, nasza koleżanką z Biura Karier PW : http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90445,12747276,_Miekki__inzynier.html, w którym opowiadała o  potrzebie rozwoju miękkich  umiejętności inżynierów.

Co to są kompetencje miękkie?

To te umiejętności, które nabywamy  podczas doświadczenia w komunikacji społecznej. Są to między innymi: asertywność, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, czy radzenie sobie ze stresem.  Pozwalają nam na łatwiejsze funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Nie sprawdzimy ich  jednak podczas egzaminu, ani nie certyfikujemy, chyba że będzie to samo życie.

Do czego takie kompetencje są mi potrzebne?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak mało osób rozumie, to co miałeś na myśli  lub gdzie tkwi przyczyna tego, iż podczas realizacji zadania, za które jesteś odpowiedzialny, grupa nie chce z Tobą współpracować, to znaczy że kompetencje miękkie na pewno przydadzą Ci się w dalszym życiu zawodowym.

Jak możesz je rozwijać?

Poprzez kontakt z ludźmi- rozmowy, obserwacje, naśladownictwo.

Warto siebie obserwować „z boku” i dokonywać autoanalizy. W podjęciu kroków na drodze rozwoju kompetencji miękkich mogą pomóc testy psychologiczne, które Biuro Karier PW przeprowadza cyklicznie. Bieżące informacje dostępne są na stronie : http://www.bk.pw.edu.pl/

Możesz również skorzystać  z  Pakietu specjalnego, czyli  dofinansowanych ze środków unijnych szkoleń oraz warsztatów rozwijających umiejętności miękkie : http://www.bk.pw.edu.pl/podstrona_tekst.php?id=6

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s