Z Politechniki na Rajd Dakar

Jakub Przygoński. Najszybszy polski motocyklista w historii Rajdu Dakar, uczestnik tegorocznej edycji zawodów. Wszechstronnie uzdolniony sportowiec od najmłodszych lat. Absolwent wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

W Rajdzie Dakar, który trwa od 5 do 18 stycznia 2014 roku, Jakub jedzie motocyklem KTM 450 Rally Replica. Po piątym etapie zajmuje on 7 pozycję w klasyfikacji generalnej. Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Kiedy większość trzynastolatków biegała po boiskach za piłką, on śmigał na swoim zielonym Kawasaki KX80. Zanim wsiadł na motocykl pływał na basenie Polonii Warszawa, więc wysiłek fizyczny i systematyczny trening od najmłodszych lat nie były mu obce. Później skakał ze spadochronem, nurkował, grał w squasha i uprawiał wspinaczkę, jednak zawsze na pierwszym miejscu była motoryzacja.

W 1998 Jakub wystartował w swoim pierwszym biegu motocrossowym, a już cztery lata później został powołany do polskiej kadry narodowej Enduro. W pogoni za marzeniem – zwycięstwem w Rajdzie Dakar – pustynne szlify zdobywał podczas Rajdu Faraonów w Egipcie.

W wieku 22 lat stał się najmłodszym członkiem Orlen Teamu, w barwach którego w 2009 roku po raz pierwszy wziął udział w Rajdzie Dakar, gdzie zajął 11 miejsce.

Rok później rozszerzył swoją motoryzacyjną działalność o udział w Driftingowych Mistrzostwach Polski, by w 2013 pobić światowy rekord Guinessa prędkości jazdy w drifcie uzyskując 217,97 km/h.

Kariera motoryzacyjna nie przeszkodziła Przygońskiemu w zdobywaniu wykształcenia, ale pasja silnie umotywowała wybór studiów – Jakub uzyskał tytuł inżyniera Politechniki Warszawskiej i kontynuował naukę w SGH.

Karolina Halik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s