Śpij dobrze, Studencie

Czas sesji oraz kilka dni poprzedzających maratony kolokwiów to czas „sprzyjający” niewyspaniu.

Kamil Adamczyk (WUM) oraz Janusz Frączek i Krzysztof Chojnowski (obaj z Politechniki Warszawskiej) znaleźli optymalne rozwiązanie, które może pomóc zredukować ten studencki problem – opaskę, która pozwoli spać bardziej efektywnie.

Kamil Adamczyk w rozmowie z PAP o urządzeniu powiedział „to jest urządzenie monitorujące sen, pozwalające użytkownikowi sprawdzać, czy śpi prawidłowo czy raczej powinien coś zmienić. W okularach zainstalowane są czujniki, które będą monitorować podczas snu aktywność elektryczną mózgu, ruchy gałek ocznych oraz mięśni i na tej podstawie otrzymamy wykres naszego snu.

Ponieważ jest to urządzenie, które będzie skierowane na szeroki rynek konsumencki, to z założenia nie będzie ono tak dokładne, jak urządzenia medyczne. Pozwoli ono jednak na sygnalizowanie nieprawidłowości wykrytych automatycznie i zaproponuje konsultacje z lekarzem. Jednak dane te nie będą miały wartości diagnostycznych.

Dzięki urządzeniu użytkownicy będą po prostu bardziej świadomi swojego snu. Pozwoli to m.in. na zauważenie i ewentualne wyeliminowanie behawioralnych zaburzeń snu i poprawienie higieny snu.”

Opaska na podstawie odczytu fal mózgowych (EEG), napięcia mięśniowego (EMG) oraz ruchu gałek ocznych (EOG) zbierze informacje i za pomocą Bluetooth 4.0 prześle informacje do smartfona z zainstalowaną dedykowaną aplikacją, która obudzi śpiącego w odpowiednim momencie.

Polski NeuroOn został doceniony zarówno przez internautów na Kickstarterze, jak i podczas najważniejszej dyskusji o nowych technologiach – na paryskim LeWeb’13.

Strona NeuroOn: http://www.intelclinic.com

Spij-dobrze-Studencie

Karolina Halik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s