Ekologiczny dom ze słomy i gliny absolwentki PW

Zbudowanie nowoczesnego, ekologicznego domu ze słomy, drewna i gliny, otwarcie go dla wszystkich chętnych i udostępnienie projektu na zasadach open source – brzmi nowatorsko? Dodajmy do tego jeszcze społeczne finansowanie projektu, a będziemy mieć całokształt niecodziennego pomysłu, którego współautorką jest absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Projekt „Budujemy dom” to wspólny pomysł Weroniki Siwiec, absolwentki Wydziału Architektury PW i obecnie studentki Wzornictwa na ASP w Warszawie oraz Stanisława Kamionki, absolwenta Wydziału Zarządzania UW. – Naszym projektem chcemy pokazać, że naturalne materiały dają ogromne możliwości, są tańsze i ekologiczne. Chcemy przyczynić się do propagowania budownictwa naturalnego, a także idei open source, czyli dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą – mówi Weronika Siwiec.

wizualizacja_nocna

Pomysł jest nowatorski pod wieloma względami, począwszy od wykorzystanych materiałów, poprzez udostępnienie gotowego domu oraz projektu, zbiórkę funduszy, a na lokalizacji kończąc (ekologiczny dom stanie na Lawendowej Farmie w Nowym Kawkowie na Warmii). Do tego dochodzi bardzo nowoczesna promocja – stworzono specjalną stronę internetową, powstał film promocyjny, a pomysł dodatkowo promowany jest w mediach społecznościowych.

„Budujemy dom” finansowany będzie z pieniędzy zebranych poprzez portal crowdfundingowy. Do tej pory udało się zebrać 35 proc. potrzebnych na realizację celu funduszy. – Każdy może wpłacić niewielką lub większą sumę i poczuć się współtwórcą projektu.  Ważna jest dla nas idea działania kolektywnego, dlatego taki rodzaj finansowania projektu wydał nam się naturalny – wyjaśnia współautorka pomysłu.

Naturalne będą również materiały, z których powstanie budynek.  Wykorzystane zostaną moduły słomiane uzupełniające drewniany szkielet. Całość zostanie pokryta tynkiem glinianym i wapiennym. Dom będzie miał powierzchnię 25 m2. Po realizacji budynek będzie otwarty i dostępny dla wszystkich chętnych, a jego projekt zostanie udostępniony na zasadach open source. – Udostępnimy za darmo cały projekt oraz dokumentację w formie podręcznika i filmu. Chcemy, żeby każdy mógł czerpać z naszych doświadczeń, zarówno pozytywnych jak i porażek lub błędów. Materiały opublikujemy po realizacji projektu na naszej stronie internetowej www.kawkowo.pl – mówi Weronika Siwiec.

glina

Architektoniczna wiedza wyniesiona ze studiów bez wątpienia pomaga w realizacji takich projektów. – Architektura to piękna dziedzina, która łączy w sobie najbardziej kreatywne i postępowe dziedziny – przyznaje Weronika, choć jak dodaje, same studia nie są ani łatwe, ani kreatywnie pobudzające, co może wielu zniechęcić. Jaka jest zatem recepta, by po ukończeniu studiów architektonicznych realizować tak kreatywne pomysły? – Moja rada to: dużo samodzielnie pracować nad własnym rozwojem, ciągle szukać inspiracji, interesować się różnymi innymi dziedzinami poza architekturą –wymienia młoda architektka. Przyznaje jednak, że projekt ekologicznego domu nie powstał w murach Politechniki Warszawskiej, a realizacja pomysły odbędzie się w ramach pracy magisterskiej na ASP. – Na Wydziale Architektury raczej panowała zbiorowa fascynacja betonem – śmieje się Weronika.

Paweł Gregorczyk

1 komentarz do “Ekologiczny dom ze słomy i gliny absolwentki PW

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s