Zdarzyło się 100 lat temu…

SAMSUNG CSCDokładnie 100 lat temu – 4 grudnia 1914 roku powołano Sekcję Politechniczną Towarzystwa Kursów Naukowych (TKN), która postawiła sobie za cel realizację projektu przyszłej uczelni technicznej.

Z ramienia Wydziału Technicznego TKN w skład sekcji weszli m.in. inżynierowie: Henryk Czopowski, Stanisław Patschke, Ignacy Radziszewski; reprezentantami Szkoły Wawelberga i Rotwanda byli: Leon Karasiński, Stefan Kossuth, Czesiaw Witoszyński; skład uzupełnili dwaj Polacy z Instytutu Politechnicznego im. Mikołaja II: Wiktor Biernacki i Aleksander Wasiutyński.

Pierwsze posiedzenie Sekcji Politechnicznej odbyło się 14 stycznia 1915 roku. Podczas drugiego spotkania z 4 lutego 1915 r. wyłoniono następujące grupy specjalności:

  • Mechaniczno-elektrotechniczną (pod kierownictwem Stanisława Patschkego)
  • Chemiczną (pod kierownictwem Józefa Boguskiego)
  • Inżynieryjno-mierniczą (pod kierownictwem Aleksandra Wasiutyńskiego
  • Górniczo-hutniczą (pod kierownictwem Stanisława Kontkiewicza)
  • Architektoniczną (pod kierownictwem Tadeusza Tołwińskiego)

PW stara pocztówka BG

W okresie od marca do czerwca 1915 roku przygotowano podstawowe założenia przyszłej uczelni. Zgodnie z założeniami politechnika miała być „największą uczelnią techniczną przygotowującą ludzi zarówno do pracy w przemyśle, jak i pracy twórczej na polu nauk technicznych”. Do połowy roku zakończono prace programowe dla wydziałów: inżynierii budowlanej, inżynierii rolnej, budowy maszyn, elektrotechniki oraz chemii. Prace dla wydziału architektury były bardzo zaawansowane.

Dynamika zmian na frontach pierwszej wojny światowej przyspieszyła również kwestie związane z tworzeniem w Warszawie uczelni technicznej z polskim językiem wykładowym. Jeszcze w czerwcu władze rosyjskie ewakuowały do Rostowa Instytut Politechniczny. Na początku sierpnia wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy i zajęły gmachy instytutu.

Wydział Oświecenia powołanego w sierpniu Komitetu Obywatelskiego miasta Warszawy zatwierdził 16 października kandydatów na stanowiska rektora i dziekanów poszczególnych wydziałów Politechniki. Rektorem został Zygmunt Straszewicz. W dniu 2 listopada niemieckie władze okupacyjne wydały zgodę na otwarcie Politechniki Warszawskiej. Tymczasowy statut nadał jej generał-gubernator Hans Hartwig von Beseler.

Inauguracja Politechniki Warszawskiej odbyła się w Gmachu Fizyki 15 listopada 1915 roku, a wykłady na czterech wydziałach (Inżynierii Budowlanej i Rolnej, Chemicznym, Budowy Maszyn i Elektrotechnicznym oraz Architektonicznym) rozpoczęły się dwa dni później.

SAMSUNG CSC

W mowie wypowiedzianej 15 listopada 1915 roku podczas uroczystego nabożeństwa w Królewskiej Katedrze Metropolitalnej z powodu otwarcia Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej ks. dr Antonii Szlagowski powiedział:

Dziś w salach, gdzie mowa polska milczała, myśl polska odezwie się po raz pierwszy po latach wielu melodyą polskiego słowa.

O czem w gorących pragnieniach marzyliśmy, do czego bezsprzeczne wziąć rościmy prawa, a co nieziszczalnem się niedawno jeszcze wydawało, to iści się przed oczyma naszemi.

W dniu 15 listopada 2015 roku będziemy obchodzić 100-lecie Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Z tej okazji powstaje specjalna strona internetowa www.100lecie.pw.edu.pl. Już teraz pod tym adresem można zobaczyć zapowiedź nowego serwisu. Wkrótce zamieszczone zostaną na niej kolejne działy poświęcone Uczelni oraz obchodom 100-lecia.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Politechniki Warszawskiej oraz Biblioteki Głównej PW.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s