Prof. Karol Grela, absolwent PW, otrzymał Polskiego Nobla

prof. Karol Grela 1Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej uznawana jest za najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Profesor Grela otrzymał ją za opracowanie nowych katalizatorów reakcji metatezy olefin i ich zastosowanie w praktyce przemysłowej.

Prof. dr hab. inż. Karol Grela urodził się w 1970 r. w Warszawie. W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W 1994 roku uzyskał doktorat w Instytucie Chemii Organicznej PAN (za który otrzymał Nagrodę Premiera za najlepszą pracę doktorską), w 2003 r. habilitację (za którą również otrzymał Nagrodę Premiera), a w 2008 r. tytuł profesora.

Olefin Metathesis

Jest liderem Laboratorium Syntezy Metaloorganicznej w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje również w Instytucie Chemii Organicznej PAN. Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego i honorowym członkiem Izraelskiego Towarzystwa Chemicznego.

prof. Karol Grela 2Badania laureata nad katalizatorami stosowanymi w reakcjach metatezy olefin znalazły międzynarodowe uznanie. Jeden z opracowanych i skomercjalizowanych przez jego zespół katalizatorów został nazwany w literaturze przedmiotu „katalizatorem Greli”.

Szersze wyjaśnienie działalności badawczej prof. Greli zamieszczono na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej:

Występujące w olefinach wiązanie podwójne węgiel-węgiel jest jednym z najbardziej użytecznych elementów budowy związków organicznych. Może być ono wykorzystane do konstrukcji rozmaitych szkieletów organicznych i jest, z uwagi na wysoką reaktywność chemiczną, jedną z najważniejszych grup funkcyjnych, wykorzystywanych w licznych transformacjach chemicznych. Ze względu na tak szerokie możliwości, w ciągu ostatnich 150 lat chemicy poszukiwali nowych sposobów otrzymywania olefin. W ostatnich dekadach opracowana została całkowicie nowa droga otrzymywania tych niezwykle ważnych związków chemicznych: reakcja metatezy (za to osiągnięcie trzej chemicy: Yves Chauvin, Robert Grubbs i Richard Schrock zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2005 r.).

Prof. Grela wraz ze współpracownikami zajął się zagadnieniami związanymi z optymalizacją reakcji metatezy olefin, tzn. poszukiwaniem sposobów na to, by były one przeprowadzane w sposób bezpieczny dla środowiska, łączyły wysoką wydajność z możliwością ich prowadzenia w łagodnych warunkach (w temperaturze otoczenia lub niższej oraz np. w roztworach wodnych) oraz tolerancją na liczne, często bardzo reaktywne grupy funkcyjne. Z kolei katalizator powinien być w miarę możliwości niedrogi, łatwy do oddzielenia po reakcji i charakteryzować się wysoką aktywnością i stabilnością.

Wszystkie te istotne kwestie i wyzwania zostały zidentyfikowane, a często też rozwiązane przez grupę prof. Greli. Badania, którymi kieruje, doprowadziły do znalezienia wielu nowych katalizatorów będących kompleksowymi związkami rutenu, dzięki którym proces metatezy może być indywidualnie regulowany („dostrajany”) dla uzyskania niezliczonych zastosowań, zarówno w akademickiej chemii organicznej, jak też przemyśle (np. w produkcji nowych leków, nowych materiałów polimerowych, czy opracowywaniu receptur nowych paliw w oparciu o odnawialne materiały wyjściowe).

źródło: http://www.fnp.org.pl/prof-karol-grela-laureat-nagrody-fnp-2014/

fot.: Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s