P&G, Google, NASA? Wystarczy chcieć!

Kamila Staryga, absolwentka Politechniki Warszawskiej udowadnia, że determinacja, ciekawe  pomysły i chęć spełniania własnych marzeń mogą doprowadzić do pełnej sukcesów pracy w światowej korporacji, realizacji niebanalnych projektów i współpracy z najzdolniejszymi młodymi naukowcami z całego świata.

4198

Czy absolwentka nr 4198 Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej spodziewała się, że kilka lat po  obronie pracy dyplomowej pt. „Projekt redukcji kosztów pracy w przedsiębiorstwie KIBSGAARD” będzie miała w swoim CV takie nazwy jak: Procter & Gamble, Google, czy Singularity University? Pewnie nie… Na pewno była jednak pewna swoich umiejętności, ambicji i zapału. – Wszyscy mamy jedno życie. To co jest prawdziwe dla nas wszystkich to fakt, że mamy 24 godziny w czasie dnia i to jak je wykorzystamy, pozostaje w naszych rękach. Żyjemy w niesamowitym czasie dostępu do informacji, kapitału i możliwości budowania rzeczy – mówi Kamila Staryga, wspomniana wyżej absolwentka Wydziału Zarządzania PW.

Instrukcja obsługi marzeń

Karierę zawodową rozpoczęła w polskim oddziale Procter & Gamble. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem w jednej ze 100 największych firm na świecie – Google (rekrutacja do tego internetowego potentata trwała 4 miesiące!). Kamila przyznaje szczerze, że jej marzeniem nigdy nie była praca w korporacji. – Moim marzeniem było i jest robienie rzeczy ciekawych i ważnych. Jak dla mnie to właśnie ciekawość, wyobraźnia i realizowanie marzeń, to najważniejsze aspekty – dodaje. Kamila podkreśla jednak, że takie podejście wymaga specjalnej „metodologii”. – Jedna ważna rzecz z tymi marzeniami, to żeby je mieć i codziennie, ale tak naprawdę codziennie, robić jeden, choć malutki krok do tego, by one mogły się ziścić. Szczerze polecam książkę Petera Diamandisa pt.  „Abundance”, by poczytać więcej o tym jakie mamy możliwości – podpowiada.

W Google Kamila rozpoczynała jako product manager w zespole opracowującym przeglądarkę Chrome, potem pracowała nad Google+, by następnie działać w projekcie „Google for Entrepreneurs”. W ramach ostatniego z wymienionych projektów Kamila była członkiem głównego zespołu, który we wschodnim Londynie stworzył pierwszy kampus Google`a – Campus London. W ramach tej inicjatywy technologicznym start-upom udostępnia się biura wraz z niezbędną infrastrukturą. Zapewnia im również doradztwo merytoryczne. Obecnie oprócz londyńskiego kampusu działa również kampus w Tel Awiwie. Firma zapowiedziała powstanie tej inicjatywy w czterech kolejnych lokalizacjach, w tym w Warszawie (więcej na ten temat na stronie: http://googlepolska.blogspot.com). Obecnie Kamila jest w zespole pracującym nad Google Helpouts. W ramach tej usługi poszukujący pomocy internauci będą mogli za pomocą wideoczatu łączyć się ze specjalistami z poszczególnych dziedzin, którzy wskażą rozwiązanie problemu. Więcej na temat London Campus i wkładu Kamili w jego stworzenie można przeczytać na stronie: http://www.wysokieobcasy.pl

Uniwersytet Osobliwości

Gdy takie osobistości jak Ray Kurzweil i Peter Diamandis opracowują wspólny projekt, który jest wspierany przez takie marki jak NASA, Google, Cisco, czy Nokia, to „wiedz, że coś się dzieje”. Flagowy program akademicki Uniwersytetu Osobliwości pt. „Graduate Studies Program” to znane naukowe autorytety, kadra liderów, najzdolniejsi studenci z całego świata oraz profesjonaliści w swoich dziedzinach zebrani w jednym miejscu, pracujący nad największymi wyzwaniami ludzkości. W 2014 roku „studiowała” na nim Kamila. – Singularity University nie jest prawdziwym uniwersytetem. Nie ma rektora, ustalonej struktury i kilku wydziałów zajmujących się różnymi dziedzinami wiedzy. To instytucja, w której skrupulatnie wyselekcjonowani studenci przez 10 letnich tygodni słuchają interdyscyplinarnych wykładów. Wszystkie mają jednak wspólny mianownik – technologie, ponieważ w czasie programu studenci budują rozwiązania technologiczne, których ostatecznym celem jest poprawa jakości życia miliarda ludzi w dziedzinach takich jak: służba zdrowia, żywność, edukacja, środowisko, bezpieczeństwo, itd. – opisuje założenia Uniwersytetu Osobliwości Kamila. Co roku uczestniczy w nim 80 „studentów”, wybranych spośród tysiąca kandydatów.

Kamila Staryga 2

Kamila dostała się na Singularity University za drugim podejściem. Tym razem miała o wiele lepiej przemyślaną koncepcję tego, co chce osiągnąć przez 10 tygodni zajęć. – Skupiłam się w swojej aplikacji na projekcie Pampers-UNICEF, który prowadziłam pracując w P&G w Warszawie i opowiedziałam o budowaniu Campus London, w które byłam zaangażowana pracując w Google w Londynie – relacjonuje Kamila. – Dzięki Pampers i Polskim mamom zostało ufundowanych 10 milionów szczepionek. UNICEF dostarczył je kobietom w ciąży zagrożonym tężcem. Nasz wspólny wysiłek przyczynił się do tego by w Etiopii tężec już nigdy nie zagrażał mamom i ich maleństwom. Campus w Londynie był z kolei pierwszym na świecie miejscem stworzonym przez Google, by wspomagać młodych przedsiębiorców – dodaje.

Szczegóły dotyczące projektu Besense, nad którym w ramach Singularity University pracowała Kamila ze swoim zespołem, owiane są tajemnicą. Wiadomo jednak, że sprawa dotyczy przyszłości medycyny! Rozwiązanie ma pomóc kobietom w świadomym dbaniu o siebie, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem oraz szybkim wykrywaniu schorzeń.

Kamila Staryga jest zatem przykładem, że Polacy mogą czynnie uczestniczyć w budowaniu przyszłości świata. Choć w jednym z telewizyjnych wywiadów przyznała, że momenty zwątpienia pojawiają się co trzy minuty, to zaznaczyła, że najważniejsze, by się nie poddawać, próbować dalej i stale pogłębiać swoją wiedzę. – Ważna jest nie tylko chęć pracy, ale też przyjemność, którą się czerpie z budowania rzeczy i ciągłego dowiadywania się nowych rzeczy – dodaje Kamila.

Paweł Gregorczyk

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s