Osobowość ukryta w DNA

Chcesz poznać swoje talenty i wybrać odpowiednią ścieżkę kariery? Pomoże Ci w tym analiza kodu genetycznego, która zidentyfikuje poszczególne cechy osobowości oraz wskaże dla Ciebie odpowiednie ścieżki rozwoju. W Polsce jest jedna firma, która oferuje taką usługę. Jej pomysłodawczynią jest absolwentką Politechniki Warszawskiej.

„Odczarowanie” testów DNA

Hanna Kostkowska, właścicielka firmy DNA for fun  stara się pokazać inne oblicze testów genetycznych. Mają mieć charakter rozrywkowy, służący zaspokojeniu ciekawości, ale oparty na najnowszych osiągnięciach genetyki. – Niestety dzisiaj testy genetyczne mają pejoratywny wydźwięk. Mamy więc misję, by to zmienić. Nie oferujemy testów medycznych, a testy naukowe dotyczące cech charakteru i profilu osobowości. Fakt, że w swoich komórkach nosimy historię naszych przodków jest naprawdę niesamowity! – mówi Hanna Kostkowska, absolwentka Ochrony Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska PW oraz Biotechnologii na UW.

Jeden wymaz by poznać siebie lepiej

Procedura badania jest prosta. Zamówienie testu odbywa się na stronie internetowej firmy, która wysyła zestaw do pobrania próbki. Następnym krokiem jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, który należy odesłać. Raport z badania trafia na adres e-mailowy klienta, a próbka jego DNA jest niszczona. Pomysł wydaje się dziecinne prosty, ale okazuje się, że nie było do tej pory w Polsce firmy, która oferowałaby taką usługę. – Jest to innowacyjny biznes korzystający nie tylko z rodzimej nauki ale również zagranicznej współpracy – stwierdza Hanna Kostkowska. –  Dodatkowo mamy misję – przekonywać wszystkich, że wiedza jest potęgą i warto ją poszerzać na przykład o wiedzę z zakresu własnej genetyki, która odszyfrowuje również naszą psychologię i historię – dodaje.

Pomysł na ten biznes zrodził się jeszcze w czasach, gdy Hanna była studentką Politechniki Warszawskiej. – Pomysły krążyły mi już wtedy po głowie i nadal mam ich mnóstwo. Obecnie posiadamy dwa rodzaje testów DNA: dla dorosłych testujemy czternaście cech charakteru określając ich intensywność w trzystopniowej skali oraz dla dzieci, gdzie w trzech pakietach można przetestować łącznie 10 cech charakteru. Niebawem portfolio usług DNA for fun zostanie poszerzone o kolejny rodzaj testu DNA – zapowiada Hanna.

tlo_3

Badania genetyczne osobowości z założenia mają wskazywać nasze predyspozycje w wielu dziedzinach. To bowiem w DNA mamy zakodowaną odporność na stres, kontaktowość, spontaniczność, decyzyjność i wiele innych cech. Tak cenne informacje o sobie samym mogą być pomocne w planowaniu swojego życia zawodowego, a nawet wyboru hobby. Wiedza ta może być również pomocna rodzicom, którzy będą mogli trafniej wybierać dla swoich dzieci dodatkowe zajęcia. – Na podstawie DNA jesteśmy w stanie określić zdolności matematyczne dziecka, a nawet zdefiniować predyspozycje sportowe i ustalić indywidualny plan treningu. To morze możliwości jest dostępne już dzisiaj, jedynym problemem jest pejoratywny wydźwięk testów DNA. Nie kojarzą się dobrze i niestety konotacja z eugeniką wciąż jest bardzo silna. Ludzie boją się nieznanego i dlatego plusy płynące z testowania DNA są przyćmione przez nasz sceptycyzm – stwierdza Hanna.

Genetyczne CV?

Chociaż testy DNA są coraz powszechniejsze, nadal są sporym wydatkiem – koszt badania jednej próbki to nadal tysiące, a nie setki złotych. Można jednak przypuszczać, że dalszy rozwój genetyki oraz idący z nim w parze rozwój urządzeń laboratoryjnych będzie wpływał na obniżenie kosztów. Niewykluczone zatem, że już wkrótce pracodawcy nie będą już chcieli czytać nieweryfikowalnych frazesów i deklaracji zawartych w życiorysach kandydatów, a wymogiem aplikacyjnym stanie się oddanie wymazu z policzka? – Dla wielu CV pisane przez DNA może być skandaliczne, oznaczać obnażanie się przed pracodawcą ze swoich najciemniejszych stron, być takim „serum prawdy”. A gdybyśmy spojrzeli na to inaczej? Na to jacy jesteśmy i jaki mamy charakter  wpływa nie tylko DNA, ale również  środowisko w jakim żyjemy, nasze doświadczenia, dlatego też wraz z wiekiem ekspresja genów (lub epigenomu) również się zmienia – tłumaczy właścicielka DNA for fun. Czy to zatem oznacza, że nad swoim charakterem można dosłownie „pracować”? – Oznacza to, że nie ma cechy charakteru, na którą jesteśmy skazani i której nie możemy zmienić. Myślę, że jedynie znając swoje mocniejsze i słabsze strony możemy dążyć do pozytywnych zmian. Wyniki badań DNA zamiast CV są jednak z pewnością bardzo odległą perspektywą – odpowiada Hanna Kostkowska.

Paweł Gregorczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s