(Nie)typowe Mistrzostwa Polski… w lutowaniu!

Współczesnemu społeczeństwu braku kreatywności zarzucić nie można. Na każdym kroku coś nowego może nas zaskoczyć. Podobnie z różnorodnymi konkursami i zawodami. Nikogo już nie dziwi i nie szokuje, że rywalizować możemy nie tylko w dziedzinie sportu. Ale Mistrzostwa Polski w lutowaniu ręcznym naprawdę mnie zdumiały! Na szczęście, mamy na Politechnice Warszawskiej studentów, którzy podejmują nawet tak abstrakcyjne wyzwania.

Studenci MEiL PW - uczestnicy Mistrzostw Polski w lutowaniu

Do rywalizacji w I Mistrzostwach Polski w lutowaniu ręcznym stanęło w kategorii studentów i uczniów aż 50 uczestników z całej Polski. Pojawiła się też bardzo silna reprezentacja z Politechniki Warszawskiej – aż 13 osób z różnych wydziałów! Jak przebiegały te nietypowe zawody i skąd w ogóle pomysł, aby wziąć w nich udział? Musiałam się dowiedzieć i Wam napisać!

Szukamy politechnicznych zawodników…

Piątkowe popołudnie, studenci cieszą się, że wreszcie mogą odpocząć od nauki i większość biegiem opuszcza swoje gmachy, ale nie oni! Michał Tymosiuk, Mikołaj Marcinkiewicz i Mateusz Mróz – studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, zrzeszeni w kołach naukowych, schodzą do swoich warsztatów i pracują nad zespołowymi projektami. Lutują! Frezują! Po prostu kosmos! Ale też uwielbiają opowiadać o swoich działaniach.

O planowanych zawodach w lutowaniu Michał, który na co dzień przynależy do Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów (SKAP), dowiedział się z Facebooka, natomiast Mikołaj i Mateusz, należący do Koła Naukowego Robotyków (KNR) dostali wiadomość mailową dla całego Koła. Długo się nie zastanawiali – świetna okazja pracy na profesjonalnych i drogich! stacjach lutujących, możliwość wygrania własnego sprzętu oraz zero eliminacji (zasada: kto pierwszy, ten lepszy) podziałały na chłopaków mobilizująco.

Mateusz Mróz - członek KNR PW

Mateusz Mróz – członek KNR PW

Jak wyglądają zawody w lutowaniu?

Nietypowa rywalizacja studentów miała miejsce 1 marca 2016 podczas Targów Automaticon w warszawskich halach EXPO XXI. W pierwszym etapie wszystkich uczestników podzielono losowo na 5 grup po 10 osób. Przygotowane do rywalizacji stanowiska składały się m.in. ze stacji lutującej, odciągu oparów, lupy z podświetleniem, czy niezbędnych narzędzi i elementów – chłopaki byli pod wrażeniem! Zawodnicy mieli 45 minut na zlutowanie układu z linijką świetlną. Utrudnieniem były elementy płytki – połowa z nich przewlekana, druga część powierzchniowo lutowana (ang. Surface Mount Device). Co ciekawe, czas wykonania zadania nie miał większego znaczenia! Dla sędziów liczyła się jakość i sprawność wykonanej płytki, ale oceniano też przygotowanie stanowiska pracy, zachowanie bezpieczeństwa podczas lutowania, sam proces tworzenia płytki i estetykę wykonania. Wszystkie elementy zawodów, a nawet sposób oceniania były zgodne z wytycznymi i dyrektywami UE – pełen profesjonalizm.

Mikołaj Marcinkiewicz - członek KNR PW

Mikołaj Marcinkiewicz – członek KNR PW

Finałowa rozgrywka

Do kolejnego etapu z naszej trójki śmiałków udało się dostać Michałowi ze SKAP. Jak sam podsumowuje, zadanie finałowe było znacznie trudniejsze. Wszystko przez ogromną liczbę i rozmiar elementów do zlutowania – niektóre z nich wymagały użycia lupy. Tym razem płytka miała składać się z samych powierzchniowych części, w tym dość skomplikowanego układu diod, a na jej przygotowanie zawodnicy mieli 60 minut. Ocena pracy opierała się na takich samych zasadach, jak w pierwszym etapie. Ostatecznie, nasz finalista zajął szczęśliwe, siódme miejsce.

Czy było warto?

Pod tym względem wszyscy trzej studenci są zgodni – naprawdę było warto wziąć udział w tych zawodach i chętnie przystąpią do kolejnej edycji. Powodów jest kilka, chociażby fakt, że mogli sprawdzić swoje umiejętności na jednych z najlepszych stacji lutujących na rynku! W swoim warsztacie wykorzystują najczęściej tylko podstawowe narzędzia i urządzenia, jak na iście studencki budżet przystoi. Marzą im się tego typu mistrzostwa na Politechnice Warszawskiej. Kto wie, może niebawem usłyszymy o planowanym wydarzeniu!

Michał Tymosiuk - praca na tokarce w SKAP PW

Michał Tymosiuk – członek SKAP PW

Pasja to podstawa!

Chłopaki na co dzień studiują, ale nie żal im dzielić wolnego czasu z kolegami w kołach naukowych. Realizują wiele świetnych projektów, biorą udział w różnych konkursach, nawet w skali światowej! Michał wraz ze SKAP przygotowuje się do majowych zawodów Challenger w Le-mans, a następnie do londyńskiego Shell Eco Marathonu, który odbędzie się w wakacje. Ekipa stanie do rywalizacji w dziedzinie super-ekonomicznych pojazdów: obecnie pracują nad pojazdem miejskim PAKS i drugą wersją popularnej już Kropelki. Z kolei Mikołaj i Mateusz z KNR pracują nad projektami robotów mobilnych. W ich warsztacie roi się od tych elektronicznych perełek! Robot kroczący, balansujący, micromouse, platformy mobilne – tam każdy ma swoje imię!

O chłopakach i osiągnięciach ich kół naukowych na pewno jeszcze nie raz usłyszymy. A tym, którzy wciąż nie wiedzą, jak wykorzystać okres studiów podpowiadamy – próbujcie swoich sił w kołach naukowych i organizacjach studenckich, tam dzieją się rzeczy wielkie!

Fotogaleria z wydarzenia na stronie Organizatora>>>

2 komentarze do “(Nie)typowe Mistrzostwa Polski… w lutowaniu!

 1. Ciekawy tekst. Dzięki. Fajnie, że po kolejnej dłuższej przerwie coś się pojawiło 🙂
  Jaka jest planowana częstotliwość wpisów?
  a) Raz na miesiąc?
  b) Częściej?
  c) Rzadziej?
  d) Okolicznościowo?
  (^– test jednokrotnego wyboru).

  A wracając do tekstu – myślę, że warto zorganizować takie mistrzostwa na PW. Dobrze, że chłopaki mają takie marzenia, bo przecież ludzie z Politechniki to Ci, którzy właśnie spełniają swoje marzenia 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s