Jubileusz klubu Stodoła

60 lat temu, 5 kwietnia 1956 roku, odbył się pierwszy koncert w Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła. Jako pierwsi na scenie wystąpili artyści jazzowi – septet klarnecisty Janusza Zabielińskiego. Jak mijały te lata i jak zmieniał się klub? Sprawdźcie!

Prawdziwie wygląd stodoły

Początkowo klub mieścił się w drewnianym baraku przy ul. Emilii Plater, który podnajęła Politechnika Warszawska. W ciągu dnia prosperowała tam stołówka studencka. Pierwotnie w baraku swoje przerwy od pracy spędzali robotnicy z ZSRR, budujący Pałac Nauki i Kultury. Właśnie tam odbył się premierowy koncert, który wzbudził ogromne zainteresowanie.

Pierwsza siedziba klubu Stodoła - zdjęcie archiwalne

Pierwsza siedziba klubu Stodoła – zdjęcie archiwalne

Wejście do klubu możliwe było tylko za okazaniem legitymacji klubowej, ale można było zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą. W Stodole, oprócz koncertów jazzowych, odbywały się wieczorki taneczne i spektakle kabaretowe. Pierwszy występ popularnego na tamten czas programu kabaretowego „W tym szaleństwie jest metoda” odbył się 22 maja 1957 roku.

Klub Stodoła od początku przyciągał gwiazdy – Sława Przybylska, Jan Tadeusz Stanisławski, Henio Meloman byli stałymi bywalcami w początkach działalności baraku. A na jazzowej scenie zagrali m.in. Old Timers, Hagaw, Vistula Rivers Band czy Gold Washboard. To w Stodole zorganizowano pierwszy festiwal Old Jazz Meeting, na którym wręczano nagrodę Złotej Tarki. W Stodole rozpoczynali swoją karierę m.in. Iga Cembrzyńska, Andrzej Rosiewicz, Magda Umer, Ewa Bem, Krzysztof Knittel, Andrzej Rosiewicz i wielu inni.

Częste przeprowadzki

Kiedy barak przy ul. Emilii Plater przeznaczono do wyburzenia, klub zmienił swoją lokalizację na budynek przy ul. Trębackiej. Później artyści musieli przeprowadzić się na ul. Wspólną – do świetlicy Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Niestety, zaraz po otwarciu klubu miejsce to spłonęło, więc atrakcje klubu odbywały się w kinie Oka, przy ul. Marszałkowskiej (obecnie w budynku znajduje się Teatr Capitol). Dopiero w 1972 roku klub doczekał się własnej, stałej siedziby przy ul. Batorego.

Budowa Stodoły przy ul. Batorego

Budowa Stodoły przy ul. Batorego – zdjęcie archiwalne

Rockowe lata 90-te nowym początkiem

Po perturbacjach związanych z migracją klubu i narzuconej przed rokiem 1990 cenzurze, Stodoła oparła swoją działalność na muzyce, głównie rockowej. Na scenie co roku grają takie zespoły jak Kult, T.Love, Hey, Muniek Staszczyk, Wilki, Lady Pank i wiele, wiele więcej. Stodoła przyciąga też zagraniczne gwiazdy wielkiego formatu, m.in. Bob Dylan, Morrisey, Bastille, Florence and The Machine, Him. Lista jest naprawdę długa i wartościowa.

Die Toten Hosen, koncert z 2004 roku - zdjęcie archiwalne

Die Toten Hosen, koncert z 2004 roku – zdjęcie archiwalne

Dzisiaj klub Stodoła cieszy się ogromnym zainteresowaniem i stał się pewnego rodzaju symbolem klubu studenckiego. Oprócz udziału w koncertach, studenci Politechniki Warszawskiej przygotowują w Stodole corocznie Juwenalia PW. Klub jest zatem świetnym zapleczem nie tylko dla gwiazd, ale także do działalności akademickiej.

Obchody sześćdziesięciolecia zaplanowano na październik 2016. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale już nie możemy się doczekać tej imprezy. Mając na uwadze, że 30-lecie świętowano osiem dni, tym razem może być podobnie 🙂

A tak toczyło się życie towarzyskie w naszym klubie dawniej:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Strona internetowa Klubu Stodoła>>>

Zdjęcia archiwalne pochodzą ze zbiorów Klubu Stodoła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s