A gdyby tak rzucić to wszystko i… wyjechać w Bieszczady?

Na pewno nie takie postanowienie przyświecało Łukaszowi Pałczyńskiemu, który organizuje już po raz drugi specjalną instalację artystyczną w bieszczadzkiej zabytkowej cerkwi w Baligordzie. Czy w łatwy sposób można łączyć sztukę, architekturę i nowe technologie? I dlaczego całe wydarzenie odbywa się w Bieszczadach?

BieszczadyŁukasz Pałczyński jest studentem trzeciego roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pasjonuje go grafika, rysunek, akwarela. Na widok prac Łukasza nie jednej osobie odbierze mowę z wrażenia. Swoje inspiracje postanowił spożytkować. Tak powstała wystawa pod nazwą #bieszczady.

Współczesność miesza się z tradycją

Pierwsza wystawa studenckich projektów architektonicznych odbyła się w starej cerkwi pw. NMP w Baligrodzie w czasie wakacji 2015 roku. Pomysł na zorganizowanie tej instalacji zrodził się na zajęciach projektowych trzeciego semestru studiów. – Trafiłem wtedy pod skrzydła arch. Piotra Trębacza i to on zaproponował bieszczadzką lokalizację – wspomina Łukasz. – Zrobiliśmy tam projekty, dzięki uprzejmości właściciela działek, pana Tomasza Sybidło.

Prezentowane prace były projektami budynków o konkretnych funkcjach, odpowiadających współczesnym potrzebom ludzi, zamieszkujących tereny w paśmie Bieszczad, ale nawiązującym do natury i tradycji. Wyzwaniem dla Łukasza i jego kolegów było przygotowanie samej instalacji, ponieważ nie mogła być nachalna i zakłócać odbioru wnętrza cerkwi. Rozwiązaniem była sieć, imitująca dodatkowe, transparentne sklepienie. – Dla mnie oczywistym było, że musi to być coś niezwykłego, a nasze prace powinny lewitować, bo zostało nam dane stworzyć ją w cerkwi, która sama jest niezwykłym obiektem wystawowym – dodaje.

Wystawa #bieszczady, fot. Agata Dankowska

Wystawa #bieszczady, fot. Agata Dankowska

Edycja nowych technologii

Tegoroczną wystawę, zupełnie inną w swojej formie, wraz z Łukaszem przygotowują koledzy. – Poznałem Adriana Krężlika i Kacpra Radziszewskiego, którzy działają pod nazwą Architektura Parametryczna. Zorganizowałem im wykład na moim Wydziale w tamtym roku – opowiada nasz student. – Zaczęły się rozmowy, padały pomysły i oto są zapowiedzi naszych pierwszych, ale nie ostatnich działań.

Na czym polegać będzie innowacyjny pomysł? Instalacja ma być pierwszym przedsięwzięciem crowdfundingowym opartym o druk 3D, gdzie każdy stanie się jej twórcą. Wystarczy, że jest się w posiadaniu drukarki 3D i wydrukuje zadany element, a można być współautorem tego dzieła. Wernisaż wystawy zaplanowano na 2 maja 2016, a sama wystawa będzie dostępna przez cały rok.

Plakat II edycji wystawy

Plakat II edycji wystawy

Dlaczego Bieszczady?

Jak podkreśla Łukasz, są to tereny magiczne, wciąż nie w pełni odkryte, gdzie elementy kultury i tradycji są namacalne i przenikliwe. Takie inicjatywy, szczególnie wprowadzające nowoczesność i postęp, nadają zabytkowej architekturze nowe życie. Poza tym, kogo nie urzeka widok bezkresnych połonin? Przecież każdy student, nawet kilka razy w roku, marzy o tym, aby znaleźć się właśnie tam 🙂

Zapraszamy do obejrzenia galerii z pierwszej edycji wystawy #bieszczady:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Łukasza Pałczyńskiego. O Łukaszu i jego pasjach możecie przeczytać na jego stronie internetowej.

O wydarzeniu „Młoda sztuka w starej cerkwi”>>>

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s