Jak wykombinowali most z papieru, czyli przygoda Magnatów Kleju

Studenci to jednak istoty kreatywne i sprytne! A w wyszukiwaniu nietypowych konkursów nie mają sobie równych. Podczas rywalizacji dokładają wszelkich starań, aby zdobyć „niezdobyte”. Nie inaczej było z zespołem Magnaci Kleju – studentami z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, którzy wzięli udział w zawodach konstruktorskich wyKOMBinuj mOst 2016 i wygrali! Była to czwarta z rzędu wygrana studentów z Politechniki Warszawskiej.

Magnaci Kleju

Moc płynąca z papieru

Magnaci Kleju, jak i pozostałe 38 drużyn z całej Polski, stanęli przed zadaniem wykombinowania jednometrowego przęsła mostowego, o jak najmniejszej masie i jak największej wytrzymałości. Studenci mieli tylko 7 godzin na wykonanie modelu, a do dyspozycji jedynie 8 arkuszy brystolu (100cm x 70cm każdy) i 2 butelki kleju (łącznie 1000ml). Ostatnim etapem, po wyschnięciu papierowych mostów, było wielki test obciążeniowy. Wygrywała ta konstrukcja, która udźwignęła największy ciężar będąc jednocześnie proporcjonalnie najlżejszą.

Wiadukt na miarę sukcesu

Model przęsła wiaduktu, przygotowany przez drużynę Magnatów Kleju udźwignął podczas testów obciążeniowych aż 315 kg (nośność 3150N)! Był to spektakularny wynik, który konkurencyjne zespoły pozostawił pod tym względem daleko w tyle. No oprócz jednego, ale o tym później. Sam zwycięski most ważył niecałe 1,2 kg! To naprawdę świetny rezultat.

Konkursowy most Magnatów Kleju

Konkursowy most Magnatów Kleju

Kim są Magnaci Kleju?

Zespół tworzą Wioleta Krześlak, Bartosz Olkowski i Krzysztof Nowak – studenci specjalizacji Mosty i Budowle Podziemne na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Wchodzą w skład Koła Naukowego Mostowców, którego wiceprzewodniczącym jest Krzysztof. A czym nasi Magnaci Kleju zajmują się na co dzień? Wioleta jest obecnie studentką 5. roku studiów i oprócz aktywności w kole naukowym rozwija się zawodowo. Aktualnie zajmuje się wsparciem projektowania drugiej linii metra warszawskiego. Prywatnie miłośniczka jazdy konnej, spacerów na łonie natury oraz gier planszowych. Bartosz jest dodatkowo studentem drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Uwielbia poznawać zakątki stolic europejskich pieszo. Bezgranicznie zakochany w Londynie. Ponadto kocha gotować i jeździć na nartach. Krzysztof natomiast ma już za sobą zwycięstwa w konkursach case study „Warszawa jutra” oraz „Zielone budownictwo”. Startował również w konkursie Bridge Building Game, organizowanym przez Politechnikę Krakowską oraz czterokrotnie w Konkursie Inżynierskim EBEC, w którym dwukrotnie dotarł do Finału lokalnego PW. W wolnym czasie chętnie gra w sporty drużynowe i rozwiązuje łamigłówki.

Studencka próba wytrzymałości mostu Magnatów Kleju

Studencka próba wytrzymałości mostu Magnatów Kleju

Politechnika Warszawska jest mocna

Drugim zespołem z naszej Uczelni, biorącym udział w konkursie byli Baronowie Papieru. Laureatom deptali po piętach! Ich konstrukcja mostowa ważyła niewiele ponad 1,2 kg, a podczas testów obciążeniowych zmierzono jej 258 kg. Był to drugi wynik tego sprawdzianu! Pozostałym drużynom nie udało się przekroczyć wyniku 100 kg. Jak widać, Politechnika Warszawska kształci świetnych konstruktorów!

Naszym wytrwałym studentom życzymy dalszych sukcesów i niespożytych źródeł kreatywnych pomysłów.

Zdjęcia pochodzą z materiałów źródłowych Kariny Steindl oraz Krzysztofa Nowaka.

1 komentarz do “Jak wykombinowali most z papieru, czyli przygoda Magnatów Kleju

  1. Pingback: Politechnika mostami stoi | Plac Politechniki 1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s