Politechnika mostami stoi

Tym razem będzie trochę poważniej, trochę bardziej naukowo. Dlaczego? 18 maja, obchodzimy Dzień Mostowca. Z perspektywy inżynierów i budowlańców jest to bardzo istotne święto, choć nietypowe. Również na naszej Uczelni bez trudu odnajdziemy pasjonatów konstrukcji mostowych. Jakie mosty budują studenci i naukowcy z Politechniki Warszawskiej?

Logo KN Mostowców

W Polsce od 2013 roku, decyzją Zarządu Związku Mostowców RP, w dniu 18 maja obchodzimy Dzień Mostowca. Mosty to bardzo ważne i odpowiedzialne konstrukcje, ale często także wizualnie zapierające dech w piersiach. Możliwości łączenia wszystkich funkcji mostów z ich walorami estetycznymi jest co nie miara, a nowe technologie umożliwiają coraz to bardziej abstrakcyjne rozwiązania.

Z jednej strony studia, z drugiej działalność dodatkowa

W ramach zajęć przyszli inżynierowie Politechniki Warszawskiej uczą się zasad konstrukcji i istoty bezpieczeństwa takich budowli, często ocierając się o praktykę. Zafascynowani mostami studenci zrzeszają się w konstruktorskich kołach naukowych, szczególnie na Wydziale Inżynierii Lądowej w Kole Naukowym Mostowców. Studenci zrzeszeni w tym kole z sukcesami biorą udział w wielu konkursach i konferencjach. Chociażby w ostatnich zawodach wyKOMBinuj mOst, gdzie zwycięzcami w kategorii największej nośności został papierowy most zespołu Magnatów Kleju (o czym możecie przeczytać tu>>>). Druga drużyna, także złożona z członków KN Mostowców, nazwana Baronowie Papieru, zwyciężyła z kolei w kategorii wykonania konstrukcji o najmniejszym ugięciu – ich most pod siłą 300 N miał najniższe odchylenia.

Damian Romaniak, członek KN Mostowców z drużyny Baronów Papieru prezentuje możliwości papierowych konstrukcji

Damian Romaniak, członek KN Mostowców z drużyny Baronów Papieru prezentuje możliwości papierowych konstrukcji

Zespół Baronów Papieru tworzyli Michał Swoboda, Damian Romaniak i Piotr Rozwałka. Okazuje się, że właśnie Michał, który ponadto był kierownikiem naszych Baronów podczas zawodów, jest pomysłodawcą wielu konstrukcji mostowych, nad jakimi pracują członkowie Koła. Takie konkursy są dla studentów świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, a dzięki doświadczeniu i pomocy ze strony Michała, członkowie KN Mostowców mogą cieszyć się z wielu nagród.

Innowacyjne rozwiązania naukowców

Zadaniami naukowców z Politechniki Warszawskiej są rozwój technologii i prace nad nowymi materiałami. To właśnie pracownicy naszej Uczelni zaprojektowali pierwszy w Polsce most z kompozytów FRP, czyli włókien szklanych i węglowych, otoczonych syntetyczną żywicą. Kompozyty FRP mają ogromny potencjał ze względu na swoje właściwości. Są relatywnie lekkie w stosunku do możliwości wytrzymałościowych. Ponadto są podatne na formowanie różnych kształtów elementów konstrukcyjnych, charakteryzują się dużą estetyką, niską przewodnością termiczną i niewielką emisją dwutlenku węgla w perspektywie cyklu życia. Dodatkowo są trwałe i odporne na korozję.

Most w Błażowej podczas budowy

Most w Błażowej podczas budowy

Te zalety wykorzystali więc naukowcy z Uczelnianego Centrum Badawczego „Materiały Funkcjonalne” Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Materiałowej. Zbudowany na podstawie ich nowatorskiego projektu most znajduje się w Błażowej. Zainteresowanym historią tej konstrukcji polecamy artykuł w cyklu Badania-Innowacje-Technologie PW>>>

Kto wie, może w przyszłości nasi inżynierowie będą projektować pionierskie mosty na całym świecie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s