Politechnika na sportowo

Studia to nie tylko chodzenie na zajęcia i zakuwanie do kolejnych egzaminów. W gąszczu rozmaitych organizacji, stowarzyszeń, kół naukowych i projektów coś dla siebie znajdą też miłośnicy sportu. W Klubie Uczelnianym AZS Politechnika Warszawska działają aż 23 sekcje: tak popularnych dyscyplin jak piłka nożna, koszykówka i siatkówka, ale też judo, wioślarstwa, a nawet aerobiku i brydża sportowego.

Trzy najlepsze męskie drużyny w AMP w lekkiej atletyce 2015/2016, fot. Andrzej Domiza, źr. Facebook / AMP w Lekkiej Atletyce

Trzy najlepsze męskie drużyny w AMP w lekkiej atletyce 2015/2016, fot. Andrzej Domiza, źr. Facebook / AMP w Lekkiej Atletyce

AZS-y, takie jak ten działający na naszej Uczelni, pozwalają studentom uprawiać sport zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo. Żeby mówić o początkach Akademickich Związków Sportowych, trzeba by się cofnąć do roku 1909. W znajdującej się pod zaborami Polsce, a konkretnie w Krakowie, powstała organizacja zajmująca się sportem akademickim. Idea rozszerzyła się o kolejne cztery miasta (w tym Warszawę) po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po II wojnie światowej AZS-y zaczęto powoływać przy wszystkich szkołach wyższych w kraju.

Najważniejsza impreza

Stąd był już krok od stworzenia zawodów, w których uczelnie rywalizowałyby między sobą. W 1961 roku po raz pierwszy rozegrano Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych, w 2008 roku ich nazwę zmieniono na Akademickie Mistrzostwa Polski. Przez lata nie zmieniło się jednak jedno – to, że to najważniejsza impreza sportowa dla AZS-ów. Niech potwierdzą to liczby – w AMP bierze udział ponad 200 szkół wyższych.

W tym gronie jest oczywiście także nasza Uczelnia. W właśnie zakończonym sezonie Akademickich Mistrzostw Polskich medale w klasyfikacji uwzględniającej wszystkie szkoły wyższe wywalczyło pięć sekcji PW. Najwięcej powodów do zadowolenia mają drużyny judoków i wioślarzy – obie męskie ekipy zdobyły w AMP srebrne krążki, na trzecim miejscu zawody zakończyli biegacze przełajowi, lekkoatleci i zawodnicy startujący w trójboju siłowym.

W zestawieniu uczelni technicznych drużyny z PW nie miały sobie równych w judo, wioślarstwie i trójboju siłowym.

Na którym wydziale najłatwiej spotkać członków medalowych zespołów AMP 2015/2016? Na Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa! Jest ich tam aż 11. Po ośmiu swoich przedstawicieli mają w tym gronie wydziały Elektryczny oraz Samochodów i Maszyn Roboczych.

Sukcesy indywidualne

Sukcesy zespołowe to jednak nie wszystko. Reprezentanci PW świetnie radzili sobie w AMP także indywidualnie.

Cztery miejsca na podium wywalczyli nasi judocy: Aleksandra Lewarska (trzecia w kategorii wagowej 63 kg), Franciszek Dąbrowski (drugi z kategorii wagowej 60 kg), Tomasz Czerniawski (trzeci w kategorii wagowej 73 kg) i Wiktor Tworzydło (najlepszy w kategorii wagowej +100 kg).

Na medal (dosłownie!) spisało się do tego trzech zawodników trójboju siłowego. Drugie miejsce zajął Dawid Natorski (kategoria wagowa 66 kg), a trzecie – Arkadiusz Szymanik (kategoria wagowa 83 kg) i Uladzislau Zhuk (kategoria wagowa 120 kg).

Damian Natorski (pierwszy z lewej) na podium AMP w Trójboju Siłowym, fot. Facebook / AMP w Trójboju Siłowym

Damian Natorski (pierwszy z lewej) na podium AMP w Trójboju Siłowym, fot. Facebook / AMP w Trójboju Siłowym

Drugi w wyścigu na czas był kolarz górski Krzysztof Łukasik, a trzecia w przełajach (na dystansie 3 km) – Antonina Miłek.

W lekkiej atletyce błysnęli z kolei Damian Czykier i Igor Bastek. Ten pierwszy został akademickim wicemistrzem Polski w biegu na 100 m, a ten drugi zajął trzecie miejsce w rzucie dyskiem.

Talent na miarę igrzysk

Warto przy tym podkreślić, że Damian Czykier nie startował w AMP na swoim koronnym dystansie – specjalizuje się on nie w płaskim sprincie, tylko w biegu na 110 m przez płotki. W tej konkurencji został zresztą już po udziale w AMP mistrzem Polski seniorów. W czasie mistrzostw w eliminacjach i finale poprawiał swój rekord życiowy. Dzięki uzyskanemu czasowi (13,35 s – wyrównany czwarty najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki) zapewnił sobie kwalifikację na igrzyska w Rio de Janeiro. Obecnie Damian Czykier jest na mistrzostwach Europy w Amsterdamie –  9 lipca o godz. 19.15 wystartuje w półfinale, tego samego dnia, o godz. 21.30 odbędzie się finał.

Damian Czykier pojedzie na IO do Rio, fot. Facebook / Damian Czykier

Damian Czykier pojedzie na IO do Rio, fot. Facebook / Damian Czykier

Więcej o KU AZS PW na jego stronie internetowej

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s