#ludziePW Być jak Sherlock, czyli genialne zdolności studenta PW

Fanom popularnej telewizyjnej serii „Sherlock” dobrze znane są sceny, w których główny bohater, genialny detektyw, przenosi się do swojego pałacu pamięci i w zaledwie kilka sekund rozwiązuje najtrudniejsze zagadki. A co, gdyby równie genialne umysły można było spotkać na PW?

20171030_122808

Połączyć dwie pasje: robotykę i układanie kostki Rubika, to marzenie Daniela Chudeckiego. W tym celu student chce stworzyć robota, który po rozpoznaniu układu kostki, bardzo szybko ją ułoży, for. BPI.

Kiedy Daniel Chudecki, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej, w lipcu brał udział w nagraniu do programu „The Brain. Genialny umysł”, wiedział tylko jedno – jego zadaniem będzie potęgowanie.

– Propozycja udziału w programie pojawiła się jeszcze w ubiegłym roku, gdy intensywnie przygotowywałem się do obrony pracy inżynierskiej – relacjonuje Daniel. –  W tym roku już nic nie przeszkodziło mi by stanąć przed tym wyzwaniem. Idąc do programu postawiłem produkcji jeden warunek. Od samego początku chciałem potęgować.

Pasja do układania

Zdolności matematyczne wyróżniały go od dziecka. Kiedyś interesował się sawantami, którzy posiadają ponadprzeciętne zdolności umysłowe w konkretnej dziedzinie, np. w liczeniu. W liceum zawsze był najlepszy, zwłaszcza z matematyki i fizyki. Wygrał nawet ogólnopolski konkurs matematyczny, który umożliwiał mu dostanie się od ręki na Wojskową Akademię Techniczną. Jednak chciał studiować tam, gdzie są najlepsi z najlepszych. Tak został studentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Jego wielką pasją jest układanie kostki Rubika. Po raz pierwszy miał z nią styczność na początku podstawówki. Jednak jeszcze wtedy nie złapał bakcyla. Dopiero po jakimś czasie postanowił, że nauczy się ją układać. Z pomocą przyszły filmiki na Youtube.

– Za pierwszym razem ułożyłem tylko jedną ścianę. Teraz wiem, że bez znajomości żadnych schematów, ułożenie kostki jest dość skomplikowane i można łatwo się do tego zniechęcić – wyjaśnia Daniel. – Obecnie wymyślam własne schematy. Wiem dokładnie jak działa kostka. Jej układanie odstresowuje mnie.

20171030_122938(0)

Fot. BPI

Zamknij oczy, a powiem ci jak ułożyć kostkę

Daniel Chudecki jest srebrnym medalistą Polski w układaniu kostki Rubika 4×4 na czas z zamkniętymi oczami. W zawodach speedcubingu liczy się tylko jedno – czas wykonania zadania. W tym celu należy ćwiczyć sprawność swoich palców, najlepiej codziennie.

– Zacząłem układać kostkę z zamkniętymi oczami głównie z powodu mojego wieku. Jestem po prostu już dużo starszy od wielu zawodników. Nie mam tak sprawnych palców jak dzieci, więc mogę nadrabiać intelektualnie – przyznaje student Politechniki Warszawskiej. – Biorę udział w konkurencjach, w których mam do ułożenia daną liczbę kostek z zamkniętymi oczami. W tej kategorii jestem brązowym medalistą Polski.

12029676_640917359384448_3322866826215395982_o

Fot. Warszawska Liga Speedcuberów

Daniel jest bardzo doświadczonym „mnemotechnikiem” – zapamiętuje wszystko dzięki wizualizacji. Stara się łączyć to z innymi elementami, co jeszcze bardziej pomaga mu w zapamiętywaniu. – Wyobraź sobie, że masz przed sobą kilkanaście kostek, które musisz zapamiętać, zamykasz oczy i zaczynasz układać – wyjaśnia Daniel. – Nie muszę na nie patrzeć podczas układania – ja mam je w głowie. Korzystam z tzw. pałacu pamięci. Pierwsza kostka to jakieś miejsce. Zapamiętuję to ułożenie poprzez skojarzenia, a potem przechodzę do następnej i kolejnej. Tworzę całą historię, czyli mój pałac. Następnie zamykam oczy i wchodzę do pokoju i widzę co tam się dzieje. Druga kostka – drugi pokój.

„The Brain”, to łatwe!

Dzień przed nagraniem do programu „The Brain. Genialny umysł” odbyła się próba generalna, podczas której Daniel… robił minimalne pomyłki.

– Bardzo ciężko było mi zacząć potęgować. Rozmawiałem z prowadzącym, Jerzym Mielewskim, a tu nagle pada zdanie: „Zegar rusza w tym momencie” i musiałem zacząć od razu wykonywać swoje zadanie. Powrót do świata liczb po takiej rozmowie jest trudny.

Zdolny student jednak znalazł na to sposób. Postanowił, że w trakcie nagrania, jeszcze przed rozpoczęciem zadania, będzie w głowie potęgował różne liczby. To umożliwiło mu szybkie wdrożenie się w zapisane zadania na tablicy. – W pewnym momencie podszedł do mnie Rezi, jeden z jurorów, klepnął mnie w ramię i powiedział: „Łatwe, dasz radę”. To mnie trochę wybiło, ale poradziłem sobie. Byłem bardzo szczęśliwy – wspomina.

Zadania postawione przed młodym uczestnikiem programu były nadzwyczaj trudne dla przeciętnego człowieka. Daniel miał w 3 minuty obliczyć i zapisać na tablicy wynik trzech działań na potęgach, m.in. 19 do potęgi 20.

– Aby nie obciążać głowy w liczeniu posłużyłem się kilkoma metodami, m.in. zależnościami między liczbami – tłumaczy. – Jednak główną metodą, jaką zastosowałem była mnemotechnika. Stworzyłem bardzo mocny system, specjalnie pod liczby. Ludzie z natury nie są stworzeni do liczenia, tak jak komputer, który robi to w systemie binarnym. Liczby, choć wspaniałe, nic nam kompletnie nie mówią. Do liczenia potrzebujemy obrazu i skojarzeń.

Każdy ułoży kostkę Rubika

Połączyć dwie pasje: robotykę i układanie kostki Rubika, to marzenie Daniela Chudeckiego. W tym celu student chce stworzyć robota, który po rozpoznaniu układu kostki, bardzo szybko ją ułoży. Jako pracę inżynierską Daniel stworzył już jego software, czyli całe rozpoznawanie obrazu i tworzenie macierzy kostki.

– Wymyśliłem algorytm, który układa kostkę. Później przerzucę go do mikroprocesora. Zależy mi, aby robot bardzo szybko pracował. Kostka ma sześć płaszczyzn obrotu i dlatego w robocie zastosuje 6 silników, zupełnie od siebie niezależnych – wyjaśnia. – Jest to trudne pod względem konstrukcyjnym, ponieważ kostka musi być stabilna i bardzo szybko obracana. Robot będzie sam rozpoznawał układ i wymyślał algorytm potrzebny do ułożenia kostki. Oczywiście, jeszcze czekam na akceptację tego pomysłu, ale mam nadzieję, że uda się zrealizować mój plan.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s