Nie wie co to życie studenckie ten co w akademiku nie mieszkał!

Chociaż do rozpoczęcia roku akademickiego zostało sporo czasu, to dla osób rozpoczynających dopiero przygodę z Politechniką Warszawską to odpowiedni czas, aby pomyśleć o tym, gdzie będą mieszkać podczas studiów.

Studnia-2017-baw-sie-razem-z-mieszkancami-akademikow

Juwenalia Domów Studenckich PW odbywają się tradycyjnie na dziedzińcu osiedla akademickiego przy Placu Narutowicza w maju, fot. FB Studnia

Kiedy chcesz studiować w innym mieście niż rodzinne, masz kilka możliwości. Możesz wynająć pokój wraz z innymi studentami, zamieszkać na stancji lub dojeżdżać pociągiem (o ile dojazdy nie będą zajmowały zbyt dużo czasu). Możesz zdecydować się również na mieszkanie w akademiku.

Adrian Augustowski, Przewodniczący Komisji Kwaterunkowej Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej jest wielkim entuzjastą mieszkania w akademiku – Uważam, że każdy kto studiuje musi chociaż rok pomieszkać w akademiku – przekonuje student. – Życie studenckie wygląda całkowicie inaczej, gdy wynajmuje się pokój lub mieszkanie. Dużo się traci.

Wystarczy jedno zaświadczenie

Akcja kwaterunkowa dla pierwszorocznych studentów w tym roku rozpocznie się 11 lipca i potrwa do poniedziałku 31 lipca. Wszystko po to, aby również ci, którzy dostali się na studia w 3. turze rekrutacji, także mogli starać się o miejsce w akademiku. Na nowych studentów czeka ponad 1200 miejsc, czyli 20% wszystkich miejsc w Domach Studenckich!

– W ubiegłym roku ułatwiliśmy proces składania wniosków dotyczących zakwaterowania w akademiku – wyjaśnia Adrian. – Wszystko po tu, aby nowi studenci mogli w prosty i szybki sposób zgłosić chęć zamieszkania w politechnicznych akademikach.

Teraz podczas trwania akcji kwaterunkowej wystarczy przedstawić tylko jeden dokument – potwierdzenia miejsca zamieszkania. Po takie zaświadczenia należy udać się do Urzędu Miasta lub Gminy, w zależności gdzie ktoś mieszka. Następnie korzystając z Systemu Elektronicznego Kwaterowania Studentów, czyli strony kwaterunek.sspw.pl możemy, zgodnie z zamieszczoną tam instrukcją, przystąpić do rejestracji. Ważne jest, aby podczas tego procesu pamiętać o wgraniu załącznika – potwierdzenie miejsca zamieszkania.

– To właśnie ten dokument decyduje o tym czy zostanie nam przydzielone miejsce w Domu Studenckim – podkreśla przewodniczący Komisji Kwaterunkowej. – Na jego podstawie jest liczona odległość w linii prostej od naszego miejsca zamieszkania do Gmachu Głównego PW. Jest to jedyna zmienna rankingowa. Kto mieszka najdalej, dostaje miejsce w akademiku. Nie ma znaczenia kolejność napływania zgłoszeń.

Na decyzję Komisji nie trzeba długo czekać. Już na początku sierpnia wyniki akcji kwaterunkowej zostaną umieszczone w Systemie, a biorący w niej udział studenci, zostaną powiadomieni o jej wynikach mailowo. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi na nasze zgłoszenie ważne jest, aby do końca sierpnia wpłacić zaliczkę na poczet ostatniego miesiąca zamieszkania w akademiku. To gwarantuje nam miejsce domu studenckim.

Akademik welcome to!

Kiedy najdłuższe wakacje w życiu dobiegają końca, przychodzi czas na spakowanie walizek i przyjazd do Warszawy. W 2018 roku możecie wprowadzać się do akademika od 27 września do 5 października.

22135516_10156249625300348_6207998570872384905_o

Tysiące wydanych kluczy, kołder i pościeli. Tak właśnie wygląda akcja „kwaterunek”, fot. BPI

– Jeżeli ktoś nie może dotrzeć do akademika w tym terminie, musi napisać przez System Kwaterunkowy wiadomość do nas i poinformować nas o zaistnieniu takiej sytuacji – Jego miejsce będzie na niego czekało – uspakaja Adrian.

Akademiki dzielimy na 2 rodzaje (pod względem standardu): w segmencie i nie w segmencie. W pierwszym przypadku w pokojach mamy własną łazienkę. W drugim typie są one wspólne dla całego piętra. W pokojach znajdują się biurka, lampki. Wszystko po to by można było uczyć się w komfortowych warunkach.

Jest czas na zabawę i naukę

Jeżeli potrzebujesz ciszy to nikt nie będzie ci przeszkadzał. W akademiku możesz spokojnie się uczyć. Kiedy sąsiedzi zachowują się trochę głośniej, zawsze można skorzystać z tzw. pokoju cichej nauki w którym jest biurko, kabel do internetu i tablica.

SAMSUNG CSC

DS Bratniak

Studenci kwaterowani są według wydziałów, tak aby móc integrować się, dzielić się swoją wiedzą oraz wspólnie uczyć się. Dzięki temu w jednym akademiku mieszkają studenci pierwszego i ostatniego roku, więc możemy otrzymać wszystkie potrzebne notatki i dużo pożytecznych wskazówek.  Jeśli chcemy z kimś spędzić czas, porozmawiać, w akademiku wystarczy wyjść z pokoju, pójść do kuchni. Zawsze spotkamy kogoś kto dotrzyma nam towarzystwa.

Kuchnia to nie jedyne miejsce spotkań w akademikach. W Domach Studenckich znajdują się specjalne sale czy kluby studenckie. Są to miejsca, gdzie nie tylko można zorganizować imprezę, ale również zagrać w gry planszowe, piłkarzyki czy zaśpiewać na karaoke. W akademikach są również sale telewizyjne, a w niektórych też ogólnodostępne siłownie.

SAMSUNG CSC

Sala telewizyjna w DS Bratniak

Z kim będę mieszkać?

Jeszcze podczas trwania akcji kwaterunkowej studenci pierwszego roku mogą tworzyć listę preferencji. Dana osoba tworzy skład w Systemie, do którego dołączają inne osoby, które chcą razem mieszkać. Są oni kwaterowani razem.

Już od drugiego roku studenci mają do wyboru więcej opcji np. można zaznaczyć w jakim pokoju chciałoby się mieszkać, w którym akademiku czy na którym piętrze.

Często zdarza się, że studenci mieszkają z osobami, które zostały im przydzielone w sposób losowy. Co zrobić jeśli okaże się, że nie dogadujesz się ze swoim współlokatorem? – W ostatnim tygodniu każdego miesiąca istnieje możliwość przeprowadzenia się do innego pokoju – objaśnia Adrian. – W tym celu należy udać się do Banku Miejsc, który mieści się przy ul. Akademickiej 5, w DS „Akademik”. Tam zgłaszamy chęć zmiany pokoju. Można również spróbować załatwić sprawę z administracją danego akademika.

Nie ma co jednak zakładać czarnego scenariusza. Przyjaźnie zawierane w akademiku trwają jeszcze długo po skończeniu studiów. To także miejsce, gdzie może zrodzić się miłość na całe życie – Mój znajomy, który mieszkał ze mną ściana w ścianę, w akademiku właśnie poznał swoją żonę. W ubiegłym roku byłem na ich ślubie – mówi Adrian.

Z akademika do Biura Rektora

W Domach Studencki mieszkało wielu przedstawili dzisiejszych władz Politechniki Warszawskiej. Rektor PW prof. Jan Szmidt mieszkał w DS Ustronie. Od początku udzielał się w Radzie Mieszkańców. Organizował kursy języka angielskiego. Mieszkając w akademiku lubił majsterkować. W swoim pokoju skonstruował telewizor. Również Prorektor ds. Studenckich PW prof. Janusz Walo mieszkał w akademiku, o czym wspominał w wywiadzie opublikowanym na naszym blogu.

Studenckie legendy mówią…

Akademik to również imprezy, a skoro już jesteśmy przy dobrej zabawie w Domach Studenckich to musimy wspomnieć o krążących po korytarzach studenckich legendach. Kiedy już wprowadzicie się do domu studenckiego pewnie usłyszycie od starszych kolegów i koleżanek o imprezie w stylu nadmorskim, gdy kreatywni studenci rozwinęli na korytarzu folię i wysypali na niej piasek. Do rana wszystko już było posprzątane i nie było śladu po dobrej zabawie. Chodzą też słuchy o ślizgawce. Nie, nie. Nie o takiej zimą, gdy temperatura spada poniżej zera. Woda, płyn do mycia naczyń, korytarz i fru – ślizgawka gotowa. Większość imprez zwykle odbywa się w nocy z piątku na poniedziałek, więc nie musicie martwić się o codzienne obowiązki.

Więcej informacji:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s