Mistrz i uczeń

Masz wiedzę, zdolności, a nawet mnóstwo zapału. Za tobą staże, ciekawe projekty studenckie. Mimo to, kiedy myślisz o robieniu planów zawodowych, w głowie pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Zespół Biura Karier Politechniki Warszawskiej wie, że to wcale nierzadki scenariusz, dlatego uruchomił projekt wspierający zdolnych studentów potrzebujących profesjonalnych wskazówek. W czerwcu odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszą edycję Programu Mentoringowego na PW.

Dzięki Programowi Mentoringowemu studenci PW mogli zaczerpnąć najlepsze wzorce od osób, które osiągnęły sukces zawodowy, fot. Biuro Karier PW

– Pomysł na otwarcie projektu, w którym ludzie biznesu, w większości absolwenci PW, staliby się na jakiś czas „doradcami kariery” dla kilkorga naszych studentów, kiełkował przez jakiś czas. Udało się go uruchomić jesienią 2018 r. – mówi Monika Majchrzyk z Biura Karier PW. Do udziału zaproszono reprezentantów zaufanych firm, z którymi BRK PW miało już okazję współpracować:

  • Bartłomieja Anszpergera (MicroStrategy),
  • Macieja Dryjańskiego (AVL Software and Functions),
  • Jarosława Duraja (Citi),
  • Marcina Jeziorskiego (TBX Sp. z o.o.),
  • Dorotę Pajchel (HB Reavis).

W procesie rekrutacji wyłoniono siedmiu Mentees. Każdemu z nich przydzielono jednego Mentora, który przez kilka miesięcy miał pozostawać w stałym kontakcie ze swoim podopiecznym, udzielać mu cennych rad i wskazówek dotyczących rozwoju zawodowego, motywować i inspirować do działania.

Wojtek, student informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, o programie dowiedział się dzięki konsultacjom w BRK PW. – Przy okazji wykonywania testu IP 121 (Profilowanie Osobowości Zawodowej, narzędzie używane do badania predyspozycji przyszłych pracowników – przyp. red.) i omawiania jego wyników Ewa Kluczek-Woźniak z Biura Karier PW zachęciła mnie do udziału w nowym projekcie. Uznałem, że skoro dostałem akurat taką wskazówkę, to warto spróbować.

Zarówno Wojtek, jak i pozostali Mentees, zakwalifikowali się do uczestnictwa w projekcie dzięki swojej aktywności wykraczającej poza zwykłą obecność na zajęciach. Każdy z nich mógł się pochwalić sporym doświadczeniem – w kołach naukowych, projektach studenckich lub pozauczelnianych. Łukasz, kończący niebawem automatykę i robotykę I stopnia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, ma na koncie pracę przy projekcie łazika Marsjańskiego Sirius. Kuba, student budownictwa, udziela się aktywnie w organizacji Enactus. Bartosz ukończył inżynierię produkcji i do tej pory zdobywał doświadczenie m.in. podczas praktyk we Włoszech i jako kierownik projektu wydarzenia Project Engineering 2019.

Mimo tych doświadczeń wejście w nową rolę, rolę Mentee, było dla uczestników swoistym wyzwaniem. – Na początku czułem tremę, ale po kilku spotkaniach z Mentorem pojawiło się dużo luzu. – wspomina Bartosz, podopieczny Jarosława Duraja z Citi. Dodaje przy tym, że relacja z jego opiekunem była niezwykle inspirująca i utwierdziła go w przekonaniu, że warto podążać ścieżką project managera.

Niektórzy studenci dzięki udziałowi w programie dostrzegli całą paletę możliwości, jakie przed nimi stoją. – Wcześniej czułem, że brakuje mi wiedzy o tym, co się dzieje poza murami uczelni. Tutaj zobaczyłem, że do rozważenia mam więcej opcji niż dotąd sądziłem. Najlepiej wspominam dni poświęcone na job shadowing, kiedy mogłem poznać całą firmę mojej mentorki i spojrzeć na biznes z perspektywy osób pracujących na różnych stanowiskach.

Podczas spotkania podsumowującego, które odbyło się 18 czerwca w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, zespół Biura Karier spotkał się z Mentorami i Mentees po raz ostatni, by podzielić się wrażeniami i wnioskami po kilku miesiącach współpracy. Wszyscy uczestnicy spisali swoje wnioski i m.in. na tej podstawie modyfikowany będzie program kolejnej edycji Programu Mentoringowego. Co wiemy już teraz na jej temat? Biuro Karier będzie starało się przyjąć do udziału większą liczbę Mentees i Mentorów. Najlepiej więc już teraz przygotować się do drugiego naboru i pomyśleć o korzyściach, jakie płyną z kilkumiesięcznej współpracy ucznia i mistrza studenta i przedsiębiorcy, który wie, jakie obawy może mieć student politechniki przed wejściem na rynek pracy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s