Chcę, żeby dzieci były tu szczęśliwe

Od przedszkolaka do emeryta – Politechnika kształci przez całe życie. Przedszkole PW „Bobotechnika” powstało w lutym 2017 roku. W nowym roku szkolnym zajęcia ruszyły już pełną parą, ale wciąż jest szansa, żeby zapisać swoje dziecko do politechnicznego przedszkola. O tym, jak wyglądają zajęcia w „Bobotechnice”, co zrobić, żeby przedszkole było dla dzieci drugim domem i o planach rozwoju placówki rozmawiamy z Kierownik Przedszkola, Bogumiłą Dziedzic.

Wywiad z Kierownik Przedszkola PW, Bogumiłą Dziedzic

„Zależy mi na tym, żeby stworzyć miejsce, które będzie dla dziecka drugim domem” – podkreśla Bogumiła Dziedzic, Kierownik Przedszkola PW

Politechnika Warszawska oferuje całą paletę zajęć: studiów inżynierskich, magisterskich, doktoranckich, podyplomowych, kursów, zajęć dla młodzieży i seniorów – teraz do tej oferty dołączyło przedszkole. Możemy śmiało powiedzieć, że kształcimy przez całe życie.

Ten pierwszy etap edukacji jest kluczowy w rozwoju człowieka. Mamy tuż obok ogromny potencjał naukowy w postaci Politechniki i szkoda byłoby go nie wykorzystać. Chciałabym nawiązać współpracę ze wszystkimi wydziałami, żeby przygotowywać specjalne zajęcia dla dzieci. Moglibyśmy organizować spotkania z osobami wykonującymi fascynujące dla dzieci zawody: architektami, chemikami, fizykami. Moglibyśmy robić wspólnie proste doświadczenia, które pomagałyby zrozumieć dzieciom pewne zjawiska. W ten sposób rozbudzimy ich wyobraźnię. Oczywiście dzieci nie mogą czuć, że się im coś narzuca, ale na pewno będziemy się starać zaszczepić im tę pasję do nauki.

Takie zaplecze w postaci Politechniki Warszawskiej może być jednym z argumentów, dla których warto zapisać dziecko do Przedszkola PW. Na co najbardziej rodzice zwracają uwagę przy wyborze przedszkola?

Pierwszym kryterium wyboru jest z pewnością lokalizacja: najczęściej wybieramy placówki położone albo blisko pracy, albo blisko miejsca zamieszkania. Dlatego „Bobotechnika” to na pewno wygodny wybór zwłaszcza dla pracowników, studentów i doktorantów naszej uczelni. Na decyzję o wyborze przedszkola duży wpływ ma oczywiście to, co oferuje dana placówka: jakie ma zaplecze dydaktyczne, zabawki, jak jest wyposażona. No i trzecia rzecz, czyli personel: to w jaki sposób opiekunowie zachowują się wobec dzieci, jak się do nich zwracają, czy się lubią nawzajem, ponieważ dzieci bardzo szybko wyczuwają takie niuanse.

Przedszkola, zwłaszcza prywatne, prześcigają się w swoich ofertach, w dodatkowych zajęciach, atrakcjach. Czym wyróżnia się na tym tle Przedszkole PW?

Jestem matką i uważam, że nie ma takiej formy kształcenia, która byłaby w stanie zastąpić dziecku ciepło i oddanie. To jest podstawowa rzecz, na którą rodzice czasem nie zwracają uwagi, a powinni. Wszystko inne można zastąpić. Dlatego pozwalamy dzieciom mówić do przedszkolanek „ciociu”, pozwalamy im się do nas przytulać. W wielu miejscach dzieci nie mogą tego robić. Jeśli dziecko chce się do mnie przytulić, to nie mogę go odtrącić, bo ono będzie się czuło odtrącane przez całe życie. Dzieci są dopiero na początku swojej edukacji i nie możemy zrobić z nich robotów, które mają wchłonąć ogrom wiedzy.

Dzieci w Przedszkolu PW

W Przedszkolu PW są dwie grupy wiekowe: od 2,5 do 3,5 roku oraz od 3,5 roku do 5 lat

Musimy dać im czas, bo przecież każde z nich uczy się w innym tempie.

Oczywiście nieustannie dbamy o ich odpowiedni rozwój. Chciałabym wprowadzić do naszego przedszkola zajęcia muzyczne, które są bardzo stymulujące dla dzieci. Mamy pracownika, który jest po szkole muzycznej, chcemy kupić pianino i zacząć prowadzić takie zajęcia. Prowadzimy też m.in. zajęcia sensoryczne, które pomagają zwłaszcza dzieciom z problemami emocjonalnymi, pobudzają zmysły dziecka oraz usprawniają motorykę czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Jak przekonać rodziców, że to, co państwo proponują, ma sens?

Staramy się zaangażować rodziców w działalność tej placówki. Pracujemy z rodzicami, konsultujemy z nimi ważne kwestie, np. wspólnie wybieraliśmy książki do nauczania. Mamy w przedszkolu psychologa, który obserwuje dzieci. Dzięki temu możemy zdiagnozować pewne problemy i podpowiedzieć rodzicom, na co powinni zwrócić większą uwagę, z czym dziecko ma kłopoty, nad czym także w domu powinni wspólnie pracować. To jest bardzo trudne, żeby przekazać to w taki sposób, aby rodzice nie poczuli się dotknięci. Nikt nie twierdzi przecież, że czyjeś dziecko jest gorsze, niektóre potrzebują po prostu więcej czasu na wypracowanie pewnych kwestii. Wspólnie musimy skupić się nad tym, żeby dobrze wychować młodego człowieka.

Dzieci są najlepszymi recenzentami naszej pracy: bez oporów potrafią skrytykować, ale i pokazać swoją radość i wdzięczność. Co daje pani w tej pracy największą satysfakcję?

Cudowna jest ich radość, gdy coś nowego dostają. Wspólnie to oglądają, cieszą się, odkrywają, tłumaczą sobie nawzajem, jak czegoś używać. Obserwowanie takiej zupełnie naturalnej radości jest bezcenne.

Do „Bobotechniki” mogą chodzić nie tylko dzieci pracowników czy studentów Politechniki. Czy wciąż jest szansa na zapisanie dziecka do tego przedszkola?

Tak. Mamy dzieci w dwóch grupach wiekowych: od 2,5 do 3,5 roku oraz od 3,5 roku do 5 lat. W drugiej grupie prowadzimy zajęcia dwupoziomowo, tak, żeby były dostosowane do rozwoju i wieku dzieci. W grupach nie przewidujemy więcej niż po 20-cioro dzieci. Na taką gromadkę przypada troje opiekunów. Koszt pobytu dziecka w przedszkolu to 600 zł plus ok. 300 złotych za posiłki. Teraz chcemy otworzyć Klub Malucha, czyli grupę dla dzieci od 15 miesiąca życia do 2,5 roku. Jeśli uda się zebrać grupę 10-ciorga dzieci, zajęcia powinny ruszyć 16 października.

„Bobotechnika” to nowe przedszkole. Jakie ma pani plany związane z tą placówką?

Przede wszystkim chciałabym jak najszybciej urządzić plac zabaw dla dzieci i to już się dzieje. Chciałabym, żeby każdy kolejny pracownik naszego przedszkola wnosił tu nowe kompetencje, dzięki czemu będziemy urozmaicać zajęcia. Chcemy wprowadzić zajęcia sportowe, sprawdzać różnego typu metody nauczania. Nasi pracownicy cały czas się dokształcają. Zależy mi na tym, żeby stworzyć miejsce, które będzie dla dziecka drugim domem. Dużo pracy przed nami, ale robię wszystko, żeby to miało sens i żeby dzieci były tu szczęśliwe. To jest moje największe marzenie.

 

Strona internetowa Przedszkola PW „Bobotechnika”.

Aktualności związane z Przedszkolem PW zamieszczane są w zakładce Pracownicy na stronie głównej Politechniki Warszawskiej.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s